WACFL Results 2019

 

21st - 22nd of September 2019

Great Northern:

Grand Final:
League:
Rovers 14.13 (97) Brigades 8.16 (64)
Reserves:
Brigades 11.9 (75) Railway 6.4 (40)
Colts:
Chapman Valley 13.19 (97) Towns 6.2 (38)


Hills:

Grand Final:
Mundaring 9.11 (65) Chidlow 8.4 (52)
 

 



Peel FNL:

Grand Final:
League:
Baldivis 11.10 (76) Rockingham 5.7 (37)
Reserves:
Rockingham 8.13 (61) Mandurah 6.5 (41)
Colts:
Rockingham 9.13 (67) Baldivis 7.9 (51)


South West:

League:
Harv-Bruns-Lesch 9.11 (65) Eaton Boomers 4.12 (36)
Reserves:
Harv-Bruns-Lesch 9.10 (64) Busselton 7.11 (53)
Colts:
Bunbury 11.6 (72) South Bunbury 10.2 (62)

     

Past Matches

Sep 14th-15thAvon: Grand Final: League: Kellerberrin-Tammin 9.20 Federals 8.9. Reserves: Federals 9.11 York 8.8. Goldfields: Grand Final: League: Kalgoorlie 17.6 Boulder 10.7. Reserves: Kalgoorlie 10.7 Boulder 4.9. Colts: Mines Rovers 13.13 Kalgoorlie 5.6. Great Northern: Preliminary Final: League: Brigades 6.11 Railway 5.12. Reserves: Brigades 14.17 Rovers 6.8. Colts: Towns 8.14 Railway 3.5. Great Southern: Grand Final: League: Royals 14.12 Railways 8.7. Reserves: Railways 11.8 Royals 10.7. Colts: Royals 11.7 Railways 10.8. Sixteens: Royals 7.13 Mount Barker 5.1. Hills: Preliminary Final: Chidlow 12.9 Pickering Brook 10.5. Lower South West: Grand Final: League: Bridgetown 11.14 Deanmill 9.7. Reserves: Bridgetown 12.9 Deanmill 7.6. Colts: Imperials 10.11 Tigers 7.9. Mortlock: Grand Final: League: Toodyay 11.11 Goomalling 11.9. Reserves: Gingin 14.13 Dowerin-Wylie 5.6. North Midlands: Grand Final: Dongara 12.12 Morawa 9.8. Onshore Cup: Grand Final: Busselton Bombers 7.17 Dunsborough Mulies 3.3. Peel FNL: Preliminary Final: League: Baldivis 12.9 Mandurah 10.13. Reserves: Mandurah 9.9 Baldivis 7.10. Colts: Baldivis 10.11 South Mandurah 7.8. South West: Preliminary Final: League: Eaton Boomers 11.12 Donnybrook 2.6. Reserves: Harv-Bruns-Lesch 9.9 Eaton Boomers 9.7. Colts: South Bunbury 11.6 Busselton 5.10.

Sep 7th - 8th: Avon: Preliminary Final: League: Federals 16.14 Beverley 13.7. Reserves: York 15.11 Kellerberrin-Tammin 10.5. Eastern Districts: Grand Final: League: Nukarni 11.20 Kulin-Kondinin 12.7. Reserves: Corrigin 7.10 Kulin-Kondinin 5.6. Southern Colts All-Stars: South 11.11 North 2.7. Great Northern: 2nd Semi-Final: League: Rover 11.8 Railway 10.11. Reserves: Railway 12.5 Rover 6.7. Colts: Chapman Valley 23.17 Railway 1.2. Women: Grand Final: Brigades 4.1 Railway 2.3. Great Southern: Preliminary Final: League: Railways 11.9 Mount Barker 9.7. Reserves: Railways 9.10 Mount Barker 4.4. Colts: Royals 9.13 Denmark-Walpole 3.9. Sixteens: Mount Barker 7.8 Railways 5.7. Goldfields: Preliminary Final: League: Boulder 13.12 Mines Rovers 8.9. Reserves: Boulder 11.6 Kambalda 5.13. Colts: Kalgoorlie 18.6 Railways 9.3. Hills: 1st Semi-Final: Chidlow 17.8 Mt Helena 6.9. 2nd Semi-Final: Mundaring 13.11 Pickering Brook 13.7. Lower South West: Preliminary Final: League: Deanmill 17.14 Imperials 13.6. Reserves: Deanmill 10.5 Imperials 7.9. Colts: Tigers 13.5 Bridgetown 5.5. Mortlock: Preliminary Final: League: Toodyay 13.9 Gingin 11.9. Reserves: Dowerin-Wylie 11.7 Goomalling 9.9. North Midlands: Preliminary Final: Morawa 15.10 Mingenew 10.7. North Pilbara: Grand Final: League: Wickham Wolves 10.5 Karratha Kats 8.16. Reserves: Wickham Wolves 6.9 Karratha Kats 5.6. Ongerup: Grand Final: League: Boxwood Hill 19.15 Lake-Grace-Pingrup 8.9. Reserves: Gnowangerup 13.3 Lake-Grace-Pingrup 8.7. Onshore Cup: Preliminary Final: Dunsborough Mulies 12.9 Vasse Kakkas 3.9. Peel FNL: 1st Semi-Final: League: Mandurah 9.15 Pinjarra 9.11. Reserves: Mandurah 8.8 South Mandurah 6.9. Colts: South Mandurah 12.9 Mandurah 11.7. 2nd Semi-Final: League: Rockingham 10.12 Baldivis 6.7. Reserves: Rockingham 6.11 Baldivis 3.3. Colts: Rockingham 8.12 Baldivis 9.5. South West: 1st Semi-Final: League: Donnybrook 9.9 Bunbury 7.8. Reserves: Eaton Boomers 13.15 South Bunbury 9.1. Colts: South Bunbury 12.10 Eaton Boomers 9.6.2nd Semi-Final: League: Harv-Bruns-Lesch 7.12 Eaton Boomers 6.7. Reserves: Busselton 9.11 Harv-Bruns-Lesch 9.14. Colts: Bunbury 15.3 Busselton 8.9. Women: Preliminary Final: Bunbury 5.5 Harvey Bulls 4.2. Upper Great Southern: Grand Final: League: Boddington 14.14 Narrogin Hawks 11.1. eserves: Williams 8.9 Wagin 3.5. Thirds: Katanning Wanderers 6.8 Boddington 4.6. Fourths: Katanning Wanderers 7.7 Brookton-Pingelly 2.3. West Kimberley: Grand Final: Cable Beach 12.6 Broome Bulls 8.1. Women: Looma Eagles 7.2 Cable Beach 4.3.